Öppettider

  • Måndag: 09.30-12.00
  • Tisdag: 09.30-19.00
  • Onsdag: 09.30-16.00
  • Torsdag: 09.30-16.00
  • Fredag: STÄNGT

Uppehåll kvällsöppet tisdagar 
1 maj - 31 augusti 

 

Opening hours

  • Monday: 09.30-12.00
  • Tuesday: 09.30-19.00
  • Wednesday: 09.30-16.00
  • Thursday: 09.30-16.00
  • Friday: CLOSED

Closed on Tuesday nights 
May 1 - August 31

 

Avvikande öppettider

Läsesalen är stängd alla allmänna helgdagar, midsommarafton, julafton och nyårsafton. Därutöver gäller även följande:

Måndag 19 december: Öppet 9.30-12.30
Tisdag 20 december: Öppet 9.30-12.30
Onsdag 21 december: Öppet 9.30-12.30
Tisdag 27 december: Öppet 9.30-12.30
Onsdag 28 december: Öppet 9.30-12.30
Torsdag 29 december: Öppet 9.30-12.30
Måndag 2 januari: Öppet 9.30-12.30
Tisdag 3 januari: Öppet 9.30-12.30
Onsdag 4 januari : Öppet 9.30-12.30
Torsdag 5 januari: Stängt

Exceptional opening hours

We are closed on public holidays, Midsummer's Eve, Christmas Eve and New Year's Eve. In addition, please note these exceptions:

Monday, December 19: Open 9.30-12.30
Tuesday, December 20:  Open 9.30-12.30
Wednesday December 21: Open 9.30-12.30
Tuesday December 27: Open 9.30-12.30
Wednesday December 28: Open 9.30-12.30
Thursday December 29: Open 9.30-12.30
Monday January 2: Open 9.30-12.30
Tuesday, January 3: Open 9.30-12.30
Wednesday January 4: Open 9.30-12.30
Thursday, January 5: Closed