Vänligen vänta medan sidan laddas…
Vänligen vänta medan sidan laddas…
Den 1 januari 2026 byter Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) namn och får ändrat uppdrag och ny organisation. Riksarkivet har tagit fram ett vapen som ska fungera som symbol för Myndigheten för civilt försvar.
Ett vapen för Myndigheten för civilt försvar har antagits utifrån Riksarkivets förslag. Det har följande blasonering (beskrivning): I blått fält tre kronor av guld, ställda två och en. Skölden krönt med en kunglig krona och lagd över en stolpvis ställd ämbetsstav av guld med två eklöv av guld uppväxande från stavens doppsko belagd med en blå trekant.
Vapnet är utformat i en tradition som fastställdes redan 1713, nämligen att utgå från riksvapnet och göra tillägg som kopplar till verksamhet och uppdrag för myndigheten.
Vapnet är komponerat och ritat av statsheraldikern Davor Zovko i samarbete med MSB:s ledning och flera tjänstemän från myndigheten. Det lilla riksvapnet och den kungliga kronan är ritade av Riksarkivets heraldiske konstnär Vladimir A. Sagerlund.
Statliga myndigheter bör inte byta eller ändra sina symboler förutom vid genomgripande förändringar av verksamheten (exempelvis avsevärt förändrat uppdrag eller sammanslagning med annan myndighet). Heraldiska vapen är väl lämpade som symboler är för statliga myndigheter. I dagens säkerhetspolitiska läge är det viktigt att tydligt visa för medborgare och omvärld vilka verksamheter som hör till den svenska staten. Riksarkivets uppdrag är bland annat att se till att vapen eller emblem som syftar på staten utförs i enlighet med heraldiska normer.
