Vänligen vänta medan sidan laddas…
Vänligen vänta medan sidan laddas…
Den 27 november klockan 17.00 inviger Riksarkivet i Stockholm den nya utställningen "250 år av judiskt liv i Riksarkivet". I utställningen görs nedslag i den svensk-judiska historien under de 250 år som gått sedan Aaron Isaac fick tillstånd att bosätta sig i Sverige.
År 1775 fick stensnidaren Aaron Isaac tillstånd av Gustav III att bosätta sig i Stockholm – utan att behöva avsäga sig sin judiska tro. Sedan dess har judiskt liv satt spår i vårt samhälle – i kultur, vetenskap, handel och politik – men också i berättelser om förföljelse, flykt och antisemitism. I Riksarkivets finns dessa spår bevarade: kungliga beslut, myndighetsakter, församlingarnas arkiv och personliga vittnesmål.
1905 blir Henrik Schück utnämnd till rektor för Uppsala universitet. Som professor i litteratur skapade han tillsammans med Karl Warburg en svensk litteraturkanon långt innan ordet hamnade på kultursidorna och blev föremål för statlig utredning. Deras Illustrerad svensk litteraturhistoria, vanligen kallad Schück & Warburg, dominerade kurserna i litteraturvetenskap vid universiteten i ett halvsekel.
Henrik Schück är en av många personer som dyker upp i den nya utställningen. Vi möter människor som format och formats av Sverige: entreprenörer och konstnärer, forskare och överlevande. Genom deras liv öppnas en mångfacetterad historia om tillhörighet och utanförskap, om identitet och minne.
Utställningen är en del av Riksarkivets regeringsuppdrag att uppmärksamma 250 år av judiskt liv i Sverige.
Anmäl dig till invigningen via Paloma.