Vänligen vänta medan sidan laddas…
Vänligen vänta medan sidan laddas…
Den 28 april presenteras vår nya bok om heraldik – The Art of Heraldry! Anmäl dig till boksläppet, på Riksarkivet i Stockholm, så har du möjlighet att lyssna till föredrag om heraldik och även köpa boken till introduktionspris.
Hur skapas egentligen ett heraldiskt konstverk? I Riksarkivets nya rikt illustrerade bok "The Art of Heraldry – Approach to a Heraldic Work of Art" får läsaren en introduktion till de konstnärliga principer som ligger bakom heraldiken.

Författare är Davor Zovko, fil. lic., heraldisk konstnär med mångårig erfarenhet och verksam som statsheraldiker vid Riksarkivet.
Vid boksläppet kommer tidigare statsheraldiker Henrik Klackenberg och Elizabeth Roads, ordförande i den Internationella akademin för heraldik, att hålla varsitt föredrag. Du får också möjlighet att köpa boken till introduktionspris. Evenemanget avslutas med ett mingel.
Tid: Tisdag 28 april 2026, klockan 16:00
Plats: Riksarkivet, Fyrverkarbacken 13, Stockholm
Läs mer och anmäl dig via länken nedan.